ПРАВИЛА БЕЗПЕЧНОГО ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ ЗА КОРДОНОМ

 1. ПЕРЕКОНАЙТЕСЬ, що запропонована робота є легальною. Пам’ятайте, що спрощена процедура перетину кордону за допомогою біометричного паспорту (безвіз) не дає Вам право на працю без відповідного дозволу.
 2. ДЛЯ ЛЕГАЛЬНОГО працевлаштування вам потрібно мати підписану обома сторонами трудову угоду/договір мовою країни роботодавця і зрозумілою Вам мовою. У документі має бути зазначена детальна інформація про умови праці, робочий час, порядок оплати, проживання та звільнення.
 3. НЕ УХВАЛЮЙТЕ рішення про виїзд за кордон, поки не отримаєте повну інформацію про роботодавця, місце і вид роботи/послуг, адресу та умови проживання, порядок та умови оплати.
 4. Паспорт ТРИМАЙТЕ постійно при собі та давайте його тільки уповноваженим особам: наприклад, представникам Державної прикордонної служби або іншим уповноваженим органам. Зробіть декілька ксерокопій паспорту. Одну копію тримайте з собою в іншому від паспорта місці, а іншу залиште вдома рідним/близьким.
 5. Перед виїздом до іншої країни ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЯ онлайн на сайті Міністерства закордонних справ України в системі «ДРУГ» (Добровільна Реєстрація Українських Громадян при подорожах за кордон). «ДРУГ» є електронним інструментом попередження, за потреби – розшуку та надання допомоги громадянам України в разі надзвичайних подій за кордоном. http://friend.mfa.gov.ua
 6. ОЗНАЙОМТЕСЬ із культурою та релігією країни, куди збираєтесь подорожувати. Знання важливих слів та фраз іноземною мовою значно полегшить Ваше перебування за кордоном. Дізнайтесь номер телефону Посольства України в країні працевлаштування, а також як телефонувати з-за кордону додому (код України +38, а далі код області/ мобільного оператора та номер телефону абонента).
 7. ПІДТРИМУЙТЕ контакт з близькими та рідними та повідомляйте їм про зміни свого місця проживання та місця роботи. Домовтесь наперед із рідними чи друзями про певне «секретне» (кодове) слово, яке Ви зможете сказати або написати, і це буде свідчити про те, що Ви потрапили в небезпечну ситуацію і потребуєте допомоги.
 8. ДІЗНАЙТЕСЬ більше про проблему торгівлі людьми та занотуйте наперед контакти, місце знаходження організацій, що надають допомогу у разі виникнення такої ситуації: державних структур, поліції, консульських та посольських установ, громадських організацій, недержавних організацій, благодійних фондів та церкви у країнах вашої подорожі.

  • Онлайн-курс з протидії торгівлі людьми: https://courses.ed-era.com/courses/course-v1:EdEra_OSCE+ST101+ST101/about
  • Міністерство соціальної політики (контакти осіб, відповідальних за надання допомоги постраждалим від торгівлі людьми): https://www.msp.gov.ua/timeline/?t=165&from=&till=&m=17#tagpanel
  • Громадські організації в Україні, які надають допомогу постраждалим від торгівлі людьми: http://stoptrafficking.org/uk/partners#contacts
  • Національна «гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів 527 або 0 800 505 501
  • Управління протидії торгівлі людьми та запобігання домашньому насильству Міністерства соціальної політики України: 1547
  • Департамент боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми, Національної поліції України: +38-080-050-02-02, +38-044-254-74-30, +38-063-195-00-58.
  • Цілодобова гаряча лінії Департаменту консульської служби Міністерства закордонних справ України: +38-044-238-16-57.